Rozdział 4. FORMAT SCENARIUSZA: Sceny, Sekwencje, Dialogi + Programy
Kwestię formatu scenariusza może wydawać się zbędnym tematem, bo przecież liczy się treść nie forma. Otóż nic bardziej mylnego. Przyjęło się bowiem w branży, że jeżeli format nie będzie zachowany scenariusz nikt go nie przeczyta, odrzuci od razu widząc, że ktoś nie wie jak formatować. A to jest podstawa, ale nic się nie martwcie, to bardziej proste niż się wydaje. Jest bowiem wiele gotowych narzędzi, które umożliwiają pisanie scenariusza.
O programach za chwilę najpierw musisz wiedzieć, czym rządzi się podział scenariusza. Scenariusz dzielimy na sceny, w których piszemy dużymi literami miejsce i najpierw czy jest to WNĘTRZE, czy PLENER, potem wymieniamy co to za miejsce a na końcu jaka jest pora dnia, czy DZIEŃ, czy WIECZÓR, czy NOC, np.:
WNĘTRZE. MIESZKANIE PAWŁA - WIECZÓR
Sceny zmieniamy wtedy kiedy jest zmiana miejsca lub czasu właśnie – nawet jeśli bohater wychodzi z mieszkania np. na balkon wchodzimy w nową scenę:
PLENER. BALKON W MIESZKANIU PAWŁA - WIECZÓR
Dalej piszemy didaskalia, czyli to co się wydarza. Normalnie pod tym nagłówkiem. Np.:
Paweł pisze na komputerze. Nagle dzwoni telefon.
Jeśli pojawia się dialog, bohater coś mówi lub z kimś rozmawia piszemy imię osoby, która mówi na środku strony:
Paweł przerywa pisanie odbiera telefon. PAWEŁ (do telefonu) Halo?
Jak pewnie zauważyliście w powyższym przykładzie po imieniu a przed dialogiem jest komentarz – zapisuje się go czasem w nawiasie właśnie pod imieniem.
Sceny tworzą sekwencje – np. kiedy dzieją się po sobie i dopiero później jest zmiana czasu. Pamiętajcie, żeby konstruując scenę myśleć o konflikcie w niej, jeśli nie w niej samej to chociaż w sekwencji właśnie.
Jeśli chodzi o dialogi to pamiętajcie, żeby nie przesadzić z ich ilością. Musimy pamiętać, że piszemy film a nie dramat sceniczny albo słuchowisko radowe, film to medium obrazu, dlatego pisząc MYŚL OBRAZEM!
No dobrze — to jak dokładnie sformatować scenariusz? Ponoć są konieczne specjalne wymiary? Tak to prawda, ale tak jak mówiłem wcześniej – od tego są programy, które zrobią to za Ciebie, takie jak Celtix, Final Draft, Writer Duet, Storyist, Fade In, . Więcej o programach do pisania piszę w tym artykule: http://notatnikrezysera.pl/najlepsze-programy-do-pisania-nie-tylko-scenariuszy
Za tydzień przejdziemy do konkretów – szykuję dla Was spory materiał o strukturze scenariusza. Zapraszam!