POLSKI HORROR. O Filmie Grozy Słów Kilka

Jest to publikacja prekursorska omawiająca niepopularny w polskim kinie gatunek jakim jest horror i polskie filmy z gatunku grozy. 

O książce

 

 

 

Pierwsza częśc stanowi analizy filmów z tego gatunku:  Lokis, Diabeł, Wilczyca, Widziadło, Medium, Labirynt, Powrót wilczycy.

 

 

 

Dodatkowo w książce zawartę są wywiady z polskimi reżyserami filmów grozy: Markiem Nowickim, Januszem Majewskim, Jackiem Koprowiczem, Markiem Piestrakiem.

O Autorze - PAWEŁ J. RODAN

Absolwent kulturoznawstwa (specjalizacja filmoznawstwo i wiedza o mediach) Uniwersytetu Łódzkiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwestytetu Śląskiego. Obecnie dr sztuki filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi. Sympatyk fantastyki i horroru - autor opowiadań do "Nowej Fantastyki". Tworzy bloga o filmie:  www.notatnikrezysera.pl 

Fragmenty z Wywiadów w Książce

„Wilczyca” miała 2 miliony widzów, „Widziadło” też miało ogromną widownię. To zupełna nieprawda, co mówią niektórzy krytycy, że taka frekwencja wynikała z braku konkurencji. „Wilczyca” weszła na ekrany prawie równocześnie z „Wejściem Smoka”, pierwszym filmem karate w Polsce, i mimo to miała ogromną widownię. Myślę, że trafiła po prostu na zapotrzebowanie społeczne na ten rodzaj kina, trafiała w gust widza.

Marek Piestrak

 

 

 

Filmu grozy nie da się zrobić w poetyce sitcomu, a to dziś jest horyzont  artystyczny i budżetowy zrozumiały dla producentów wychowanych w kulcie „oglądalności”. 

 

 

 

Janusz Majewski

UX designer

Lubisz horrory? Wesprzyj nas i KUP też Antologię twórczości przerażającej DANSE MACABRE

 

Opowiadania, scenariusze, wiersze, dramaty, ilustracje, komiksy w jednej antologii ! Zbiór nagrodzonych prac w konkursie twórczości przerażającej DANSE MACABRE 2008 (wyniki konkursu tutaj). Wyboru prac do antologii dokonali wybitni polscy twórcy horroru: Łukasz Orbitowski, Marek Piestrak oraz Iza Szolc. Nagrodzone prace znajdują się w tej antologii. Szykujcie się na przerażający Taniec Śmierci!

Copyright © 2020, PROJEKCJA IDENTYFIKACJA Paweł Jóźwiak-Rodan