Film dokumentalny,  Warsztat filmowy

KURS DOKUMENTALNY 2020 – TYDZIEŃ 8 (ostatni) – Finalny montaż i postprodukcja dźwięku i obrazu

To już ostatnie lekcja kursu, nie licząc spotkania ze mną online, podsumowującego kurs 0dla tych, którzy chcą ze mną skonsultować swoje projekty i się zapisali, podając maila (jeszcze można to zrobić, spotkanie planuję 10 września o godz. 20-tej). Zapisy tutaj:

A teraz zaczynajmy tę ostatnią lekcję! Kiedy już mamy dokręcone sceny możemy je dołożyć do montażu i go zamykać. Oczywiście powstaje wiele wersji czyli tzw. układek – scen ułożonych na linii czasowej, które możemy rozmaicie przestawiać, usuwać, skracać zmieniać. Kiedy podjęliśmy decyzję, że więcej materiału już nie będzie musimy się zdecydować na jedną, ostateczną wersję montażową.

To etap także konsultacji u opiekunów, producentów, czy znajomych. Po ich sugestiach możemy wprowadzić poprawki lub nie i zamknąć montaż obrazu. Po zamknięciu montażu obrazu, czyli zdecydowaniu się na ostateczny kształt filmu – film trafia do udźwiękowienia, gdzie też podejmujemy konkretne decyzje jak ta, którą opisałem we wcześniejszej lekcji, dotycząca użycia śpiewu „Ave Maria” – pisałem o niej wcześniej, bo akurat wymagała także przemontowania obrazu, więc nie była zmieniana na etapie postprodukcji dźwiękowej. Udźwiękowienie to nie tylko poprawienie dźwięku, ale dodanie także atmosfer, czasami też kreowanie rzeczywistości dźwiękowej np. dodając dzwony, owady, czy inne elementy wzmacniające emocjonalnie scenę. To podczas udźwiękowienia decydujemy także o doborze muzyki do filmu. Tak, tak – w dokumencie też powinna być muzyka, w końcu to też film! Czasami muzyka może pełnić komentarz a czasem być tylko ilustracją, często wzmacnia emocjonalnie, podkreśla napięcie itd.

Równolegle do udźwiękowienia film poddawany jest kolor-korekcji. Ten etap w niczym się nie różni przy ekshibicjonizmie autora, choć czasami dla lepszego, brudnego efektu można niektóre rzeczy z niego pominąć, ale tylko jeśli przyjmie się taką formę – innymi słowy też trafia do obróbki tylko podejmuje się decyzję np. O niezmienianiu lub nawet pogarszaniu obrazu czy dźwięku.

Potem masz już stworzony film, nic tylko wysyłać go na festiwale! Powodzenia. Dobrych filmów!

ĆWICZENIE. Pobaw się dźwiękiem w swoim filmie, dodaj dodatkowe dźwięki do scen, muzykę. Zrób kolor-korekcję, dodaj kaszety. Wyślij swój film na pierwszy festiwal! Trzymam kciuki 🙂

To chyba tyle, jeśli ktoś aktywnie uczestniczył w całym kursie i chce skonsultować swoje projekty zapraszam na wspólne spotkanie online. Wstępnie planuję na 10 września, godz. 20.00 – dokładny termin podam mailowo, dlatego można się zapisać tutaj:

Translate »