Jak napisać scenariusz?

Rozdział 4. FORMAT SCENARIUSZA: Sceny, Sekwencje, Dialogi + Programy

Kwestię formatu scenariusza może wydawać się zbędnym tematem, bo przecież liczy się treść nie forma. Otóż nic bardziej mylnego. Przyjęło się bowiem w branży, że jeżeli format nie będzie zachowany scenariusz nikt go nie przeczyta, odrzuci od razu widząc, że ktoś nie wie jak formatować. A to jest podstawa, ale nic się nie martwcie, to bardziej proste niż się wydaje. Jest bowiem wiele gotowych narzędzi, które umożliwiają pisanie scenariusza.

O programach za chwilę najpierw musisz wiedzieć, czym rządzi się podział scenariusza. Scenariusz dzielimy na sceny, w których piszemy dużymi literami miejsce i najpierw czy jest to WNĘTRZE, czy PLENER, potem wymieniamy co to za miejsce a na końcu jaka jest pora dnia, czy DZIEŃ, czy WIECZÓR, czy NOC, np.:

WNĘTRZE. MIESZKANIE PAWŁA - WIECZÓR

Sceny zmieniamy wtedy kiedy jest zmiana miejsca lub czasu właśnie – nawet jeśli bohater wychodzi z mieszkania np. na balkon wchodzimy w nową scenę:

PLENER. BALKON W MIESZKANIU PAWŁA - WIECZÓR

Dalej piszemy didaskalia, czyli to co się wydarza. Normalnie pod tym nagłówkiem. Np.:

Paweł pisze na komputerze. Nagle dzwoni telefon. 

Jeśli pojawia się dialog, bohater coś mówi lub z kimś rozmawia piszemy imię osoby, która mówi na środku strony:

Paweł przerywa pisanie odbiera telefon. 
           
                   PAWEŁ
                  (do telefonu)
                   Halo?

Jak pewnie zauważyliście w powyższym przykładzie po imieniu a przed dialogiem jest komentarz – zapisuje się go czasem w nawiasie właśnie pod imieniem.

Sceny tworzą sekwencje – np. kiedy dzieją się po sobie i dopiero później jest zmiana czasu. Pamiętajcie, żeby konstruując scenę myśleć o konflikcie w niej, jeśli nie w niej samej to chociaż w sekwencji właśnie.

Jeśli chodzi o dialogi to pamiętajcie, żeby nie przesadzić z ich ilością. Musimy pamiętać, że piszemy film a nie dramat sceniczny albo słuchowisko radowe, film to medium obrazu, dlatego pisząc MYŚL OBRAZEM!

No dobrze — to jak dokładnie sformatować scenariusz? Ponoć są konieczne specjalne wymiary? Tak to prawda, ale tak jak mówiłem wcześniej – od tego są programy, które zrobią to za Ciebie, takie jak Celtix, Final Draft, Writer Duet, Storyist, Fade In, . Więcej o programach do pisania piszę w tym artykule: http://notatnikrezysera.pl/najlepsze-programy-do-pisania-nie-tylko-scenariuszy

Za tydzień przejdziemy do konkretów – szykuję dla Was spory materiał o strukturze scenariusza. Zapraszam!

Translate »