Projekcje

KURS DOKUMENTALNY 2020 TYDZIEŃ 3 – Zdjęcia uciekające i trailer

Dzisiaj będzie krótko, dlatego, że dotyczy to tylko wybranych sytuacji. Trzeba jednak o tym powiedzieć dla porządku, aby nie mylić dokumentacji z tym oraz zdjęciami właściwymi. „Zdjęcia uciekające” to jak sama nazwa wskazuje zdjęcia, które musimy wykonać przed właściwymi zdjęciami i planem a nawet przed napisaniem treatmentu/scenariusza, czy zebraniem budżetu, przed zorganizowaniem właściwych dni zdjęciowych, bo sytuacja na której się skupiają może „uciec” – innymi słowy przeminąć. To np. wszystkie sytuacje zaplanowane już wcześniej przez bohaterów jak uroczystości, imprezy, badania lekarskie, spotkania, wyjazdy itd. O ile na etapie dokumentacji robimy zdjęcia zakładając, że są w ramach dokumentacji, czyli nie są zdjęciami właściwymi a jedynie do napisania scenariusza, więc nie musimy zbytnio dbać o formę (zakładamy jedynie ewentualność wykorzystania ich w filmie), o tyle w przypadku zdjęć uciekających raczej musimy liczyć się z ich wykorzystaniem w filmie, dlatego trzeba również dobrze zadbać o formę. Chyba, że formą jest jej brak jak to się ma w przypadku filmów osobistych – gdzie stylizacja na home video stanowi walor autentyczności przekazu. Jedno jest pewne – o dźwięk trzeba zadbać, jeśli scena jest dialogowa, bo inaczej będzie niezrozumiana a podłożenie napisów raczej uważa się za zbędny szum informacyjny niż celowy zabieg artystyczny (choć czasami też może taki być).

Zatem jeśli do tej pory przy dokumentacji samemu robiliśmy zdjęcia i dźwięk to przy zdjęciach uciekających warto się już zastanowić nad operatorem i dźwiękowcem. Ponieważ jest to wydarzenie uciekające nie możemy przewidzieć czy się przyda w finalnym filmie czy nie.

ĆWICZENIE 1 – Zrób dzień „zdjęć uciekających”. Wybierz ważny moment u bohatera, który może „uciec” zanim jeszcze napiszesz scenariusz, czy zbierzesz pieniądzę na film. Nagraj tego dnia sceny nie tak jak do tej pory, że jeździłeś do bohatera w ograniczonym składzie, często sam w ramach dokumentacji – tym razem zbierz ekipę – operatora, dźwiękowca, asystentów, kierownika produkcji (o poszczególnej roli każdego z członków ekipy będzie w lekcji dotyczącej zdjęć właściwych). Zaplanujcie bycie na planie 12 godzin z 1 godzinną przerwą tak jak to jest na planie w trakcie normalnych zdjęć. Na końcu krzyknij: „Koniec zdjęć!”. Jesteś po 1 dniu zdjęciowym 🙂

Często bywa tak, że nie ma żadnych wydarzeń ani momentów, kiedy to potrzebne jest zrobienie zdjęć uciekających – wtedy można pomyśleć o tzw. zdjęciach próbnych – chcemy zobaczyć czy uda się zrobić jakąś scenę dokumentalną. To praktyka wzięta z fabuły, ale czasem potrzebna do napisania scenariusza także filmu dokumentalnego, ale też do stworzenia zwiastunu do prezentacji filmu u producentów, czy instytucji dających finansowanie.

Zwiastun – trailer taki to powinna być bardziej prezentacja bohatera. Pamiętajcie producenci nie mają czasu czytać scenariuszy, wolą obejrzeć zwiastun.

Ćwiczenie 2. Zmontuj z materiałów z dokumentacji oraz zdjęć uciekających prezentację bohatera do 5 minut. Pokaż ją znajomym niech powiedzą co myślą. Ich opinia przyda się do konstruowania scenariusza

Za tydzień będziemy już pisać scenariusz, który w filmie dokumentalnym bardzo często jest tak naprawdę treatmentem. Do zobaczenia!

Translate »