-
KURS DOKUMENTALNY 2020 – TYDZIEŃ 8 (ostatni) – Finalny montaż i postprodukcja dźwięku i obrazu
To już ostatnie lekcja kursu. Kiedy już mamy dokręcone sceny możemy je dołożyć do montażu i go zamykać. Oczywiście powstaje wiele wersji czyli tzw. układek - scen ułożonych na linii czasowej, które możemy rozmaicie przestawiać, usuwać, skracać zmieniać. Kiedy podjęliśmy decyzję, że więcej materiału już nie będzie musimy się zdecydować na jedną, ostateczną wersję montażową.
-
Narodziny POLSKIEGO Horroru. O filmie grozy słów kilka – DARMOWY E-BOOK !!!
NARODZINY HORRORU Fragment rozdziału kilka słów o horrorze, z książki „Polski horror, czyli o filmie grozy słów kilka” Pawła Jóźwiaka-Rodana Narodziny gatunku horroru nierozerwalnie związane są z powstaniem powieści gotyckich. Jako umowną datę przyjmuje się rok 1764 – wydania pierwszej powieści gotyckiej Zamek w OtrandoHorace`a Walpol`a, której podtytuł brzmiał: „powieść gotycka”. Powieści gotyckie wpisywały się w antyklasycystyczne tendencje epoki. Fascynacja średniowieczem w owych powieściach odrzucała oświeceniowy intelektualizm i stała się prototypem gatunku horroru korzystającego z ich elementów: Opowieść Walople’a była gotycka, ponieważ działa się w gotyckim zamczysku i w średniowieczu; nie brakło w niej jednak wydarzeń straszliwych i ingerencji sił nadprzyrodzonych – słowo „gothic” staje się więc synonimem grozy, sensacji i cudowności(…)1. Dopiero w…
-
Rozdział 1. WSTĘP, czyli co to jest SCENARIUSZ? – PORADNIK PISANIA SCENARIUSZY W PIGUŁCE (bez pigułki)
WSTĘP Nazywam się Paweł Jóźwiak-Rodan i jestem reżyserem filmowym, scenarzystą a czasami także producentem. Postanowiłem podzielić się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą na temat pisania scenariuszy. Część możecie już znać z serii Warsztat Reżysera do której obejrzenia zapraszam: Po co? Jestem reżyserem, który pisze scenariusze do swoich filmów. Jak głosi branżowy mit – kiedy reżyser pisze sobie scenariusz wtedy i tylko wtedy film jest w pełni autorski. Bzdura! Ostatnimi czasy najlepsze filmy autorskie to takie, w których scenarzystą był ktoś inny niż reżyser np. filmy Jana Komasy „Boże Ciało”, czy „Hejter”, serial „Ślepnąc od świateł” Krzysztofa Skoniecznego (tutaj reżyser współautorem, ale wiadomo, że autorem wiodącym jest Jakub Żulczyk na…
-
KURS DOKUMENTALNY 2020 – Tydzień 7: DOKRĘTKI
Dzisiaj będzie krótko o dokrętkach do montażu. Na etapie montażu bowiem może się okazać, że czegoś nam brakuje. Przy „Pielgrzymie” nie miałem końcówki – wybrzmienia, można było skończyć tym, że się nie spotyka z żoną, ale to było za mało. Nagle podczas montażu dowiedziałem się, że Roman idzie na kolejną pielgrzymkę. Pojechaliśmy zrobić dokrętki. Tymi dokrętkami kończy się film. ĆWICZENIE. Podczas montażu spisz, co jeszcze jest Ci potrzebne, aby go dokończyć i zrób dokrętki do swojego filmu – na początek 1 dzień zdjęciowy. W przypadku filmów osobistych – ekshibicjonizmu autora – dokrętki można zrobić w każdej chwili, bo bohater jest w zasadzie przy stole montażowym. Trzeba jednak pamiętać by nie…
-
KURS DOKUMENTALNY 2020 – Tydzień 6: MONTAŻ
Jesteście już po zdjęciach (albo w trakcie, ale już na końcówce) – czas zatem na montaż. Montaż dokumentu tak naprawdę składa się z: wyboru materiału… wyboru materiału i… jeszcze raz wyboru materiału 🙂 Innymi słowy robimy tak zwany pierwszy wybór, potem z tego wyboru robimy kolejny wybór, potem kolejny itd. Możemy to robić w trakcie zdjęć, wybierać „scenami” – czyli w obrębie konkretnej sceny selekcjonować materiał. ĆWICZENIE 1 Wybierz materiał do 1 z nagranych scen. Wybieraj tylko treść mówioną lub istotną dla sceny – nie wybieraj przebitek i ujęć dodatkowych. Skup się na momentach z treścią. Zrób to przeglądająć ujęcia i zapisując na kartce nazwę pliku i czas wybranego ujęcia…
-
KURS DOKUMENTALNY 2020 – TYDZIEŃ 5: Zdjęcia właściwe / Praca na planie
Mając scenariusz, spis ujęć lub chociaż strukturę filmu, który chcemy opowiedzieć możemy wejść w etap zdjęciowy. Jesteśmy wówczas już z pełną ekipą zazwyczaj: dźwiękowcem, operatorem, asystentami, kierownikiem produkcji. Mając scenariusz wiemy co chcemy nakręcić, ale bardziej na zasadzie konspektu niż wiernego trzymania się scenariusza. W większości zdjęcia są obserwacyjne w pewnych założonych miejscach i sytuacjach. Na planie reżyser prowadzi dany temat np. pyta o coś bohaterów, prowokuje lub po prostu obserwuje zaistniałą sytuację jak np. spotkanie rodzinne, wyjazd w podróż, rozmowy z napotkanymi osobami. Czasami jednak ta obserwacja ma pewne założenia reżyserskie. Np. w filmie „Pierwsza miłość” podczas obserwacji ślubu i wesela bohaterów reżyser kazał obserwować tylko pannę młodą, pomijając…
-
KURS DOKUMENTALNY – Tydzień 4 – Pisanie scenariusza fimu dokumentalnego
Dopiero po dokumentacji i ewentualnych zdjęciach uciekających możemy spróbować wymyślić jakąś strukturę narracyjną dla naszej opowieści. Jest to potrzebne głównie do pozyskania finansowania, bo takie są wymogi formalne np. w PISF, czy telewizji. Często jednak taki scenariusz może być pomocny dla nas samych – z chaosu dokumentacji możemy spróbować zrobić porządek narracyjny, dzięki czemu wejdziemy w zdjęcia pewniejsi jaki chcemy zrobić film. Na etapie zdjęć to się może oczywiście zmienić diametralnie jednak mamy bazę od której można się odbić. No dobrze, ale jak napisać scenariusz filmu, który jest dokumentalny? Przecież te sytuacje się nie wydarzyły – będziemy je obserwować i tylko czasem prowokować! Otóż pisząc scenariusz dokumentu trzeba po prostu…